Maket Atölyesi

Maket Atölyesi

Amaç

Mimarlık ve iç mimarlık eğitiminin temelini proje dersleri oluşturmaktadır. Maket yapımı, tasarımda mekânların algılanması ve üretilmesi konusunda önemli bir bileşen ve eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Maket atölyesi mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin proje derslerinde yapacakları maket çalışmalarına destek olmak maksadıyla kurulmuştur.

 

Maket yapımında fiziksel imkânlar sağlamak, öğrencilere yapım tekniklerinin gösterilmesi, denenmesi ve maket yapım sürecinde öğrencilere danışmanlık yapılması atölyenin amaçlarıdır. Maket atölyesi, maket yapımında ihtiyaç duyacakları mekan sağlama, ekipman desteği ve sarf malzemelerinin kesimlerinde öğrencilere olanak sağlamaktadır.

 

Kapsam/İçerik

Maket atölyesi mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin maket yapımında ihtiyaç duyabileceği temel bileşenlere sahip bir atölyedir. Öğrenciler proje dersleri kapsamında gerçekleştirecekleri maket çalışmalarını atölyede gerçekleştirebilirler. Öğrenciler tasarım dersleri dışında öğrenci proje yarışmaları kapsamında da maket atölyesinin olanaklarından faydalanabilirler.


Çalışma/Uygulama Alanları

Öğrenciler maket atölyesinde farklı yapım ve anlatım tekniklerini kullanarak mimari maket yapımı gerçekleştirebilmektedir. Mimari maketler proje derslerinde fikir anlatımını desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. Öğrencilerin katılacağı öğrenci proje yarışmalarında istenilen mimari maketlerin yapımında da mimari maket atölyesinin olanaklarından istifade edebilirler.

CİHAZLAR / EKİPMANLAR

 
İ9 İşlemcili, 8 GB Ekran Kartlı SSD+HDD özelliklerine sahip Bilgisayar  
Zaxe X1 Plus 3 boyutlu Yazıcı  
Poysan Lazer Cutter CNC Kesim ve Kazıma Makinesi  
Strafor Kesim Makinesi