İmalat ve Mekanik Laboratuvarı

İmalat ve Mekanik Laboratuvarı

Amaç

Mekanik Laboratuvarı, Makine Mühendisliği Bölümünde okutulmakta olan Talaşlı İmalat ve Takım Tezgahları, Makine Elemanları I ve II, Bilgisayar Destekli Teknik Resim, Bitirme Projesi, Makine Projesi, Bilgisayar Destekli Mekanizma Tekniği gibi derslerin içeriğinde işlenen pekiştirmek, bu konuların pratik hayatta işleyişini gözlemlemek ayrıca yapılan araştırma çalışmaları ile lisans ve lisansüstü düzeyde yürütülen projelere katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur.


Kapsam/İçerik

Laboratuvarda bulunan talaşlı şekil verme, delik delme ve test düzenekleri öğrencilerin imalat ve makine elemanları konusundaki bilgilerini pratiğe aktarmalarına olanak sağlamaktadır. Bitirme projeleri ve makine projeleri için yapılan çalışmalar sonucunda verilen raporlara ek olarak üzerinde çalışılan konunun atölyede uygulanması sağlanarak öğrencinin teorik bilgilerini pratiğe dökmesi sağlanmaktadır.

 

Çalışma/Uygulama Alanları

Makine Elemanları dersinde işlenen konularla ilgili olarak, kaynak, vidalı bağlantı, dişli kutuları, güç iletim sistemleri, metal işleme ve tesviye çalışmaları gibi uygulamalar yapılarak ders konularının atölye şartlarında işlenip konuların pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bilgisayar ortamında veya elle yapılan teknik çizimlerin gerekli imalatları yaptırılarak teknik resim, talaşlı imalat, takım tezgahları konuları da pekiştirilmektedir.

Cihazlar

Malzemeler
Miktarı
Universal Torna
1 Adet
Kalıpçı Freze Tezgahı
1 Adet
Masaüstü Sütun Matkap
2 Adet
Sütunlu Radyal Matkap
1 Adet
Şerit Demir Kesme Testeresi
1 Adet
Profil Kesme Makinesi
1 Adet
20 Ton Hidrolik Pres (Öğrenci Projesi)
1 Adet
2 Ton Atölye Vinci (Öğrenci Projesi)
1 Adet
Punto Kaynak Makinesi
1 Adet
Elektrik Arc Kaynak Makinesi
1 Adet
Manuel Halka Bükme Makinesi
1 Adet
Festo Mekanik Eğitim Seti
1 Adet