Anatomi Maket Salonu

Anatomi Maket Salonu

Anatomi biliminin kökleri, insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. İnsan anatomisi, vücudun yapısını, organları, sistemleri ve bunların birbirleriyle yapısal ilişkilerini yani komşuluklarını ve işlevsel özelliklerini inceler. Laboratuvarda eğitim, insan anatomisi ile ilgili temel teorik bilgilerin verilmesi sonrasında temel olarak kadavra ve maketler üzerinde yapılan uygulamalarla ve günümüz teknolojilerinin getirdiği sanal teknik ve simülasyonlarla pekiştirilir.

 

Anatomi laboratuvarımızda kadavra saklama ve fiksasyon ünitesi, maket odası, disseksiyon salonu ve derslik bulunmaktadır. Kadavra ünitesinde iki adet kadavra havuzu ve iki adet morg dolabı mevcuttur. Anatomi laboratuvarımız, her yıl eğitim ve araştırma amaçlı yeni kadavra disseksiyonu sağlayacak şekilde tıp eğitimi için gerekli ve yeterli sayıda kadavranın yanı sıra 150’nin üzerinde profesyonel anatomi maketine ve plastinasyon yöntemi ile hazırlanmış eğitim materyaline sahiptir.

 

Tıp fakültemizdeki her öğrencinin bizzat kadavra disseksiyonu yapabileceği bir planlama uygulanmakta, ihtiyaca yönelik periyodik kadavra ve maket alımı yapılmaktadır.