Histoloji Laboratuvarı

Histoloji Laboratuvarı

Histoloji, doku ve organların yapısını ve dokuları oluşturan hücresel birimleri işlevleriyle birlikte inceleyen bilim dalıdır. Embriyoloji, canlının oluşumunu ve doğum öncesi gelişimi inceleyerek, anaormal gelişimin nedenlerini araştırır.

 

Histoloji ve Embriyoloji laboratuvarında, alınan doku ve organlar, canlı organizmalardaki durumuna en yakın halde kalması ve uzun yıllar korunabilmesi için bazı kimyasallar kullanılarak fikse edilir. Fikse edilen doku ve organlar, bir dizi işlemden geçirilerek parafin bloklara gömülür. Işık mikroskobu altında incelenebilmesi için mikrotom ile ince kesitler alınır ve hücresel yapıların ayırt edilebilmesi için özel histolojik boyalarla boyamalar yapılarak preperatlar hazırlanır.

 

 

Öğrencilerin patolojik doku ve organları tanımlayabilmeleri için, sağlıklı ve normal dokuları çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Bu sebeple, hazırlanan bu preperatlar üzerinden öğrencilere gerekli bilgiler verildikten sonra, öğrencilerin ışık mikroskobu altında bu preperatları inceleyerek, doku ve organları ve onların oluşturduğu sistemleri öğrenmeleri beklenir.