Patoloji Laboratuvarı

Patoloji Laboratuvarı

Halk arasında, patolojinin sadece kanser vakalarını incelemek için gerekli olduğu konusunda yanlış bir kanı vardır. Oysa kanser vakaları, patolojide incelenen dokuların çok az bir kısmını oluşturur. Bunlar dışında iyi huylu tümörlerin ,hiç tümör ile ilgisi olmayan daha pek çok hastalığın tanısı patolojik inceleme ile konulur.

 

Patoloji laboratuvarına gastroenteroloji, plastik cerrahi gibi bölümlerden küçük biyopsiler; ameliyathanelerden daha büyük dokular ve organlar; kadın hastalıkları ve doğum, endokrinoloji, radyoloji gibi bölümlerden sitolojik materyaller (yaymalar ve sıvılar) ve bazı durumlarda ameliyata yön vermek, yapılacak operasyonun genişliğini belirlemek amacı ile ameliyathanelerden frozen adı verilen acil inceleme için dondurulmuş dokular gelir.

Dondurularak incelenecek örnekler herhangi bir sıvı içine konulmadan acil olarak laboratuvara gönderilirken küçük biyopsiler ve daha büyük dokular yüzde 10’luk formaldehit solüsyonu içinde; sitolojik örnekler ya lam üzerine yayılarak, ya da enjektör içinde laboratuvara gönderilir.