Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti Laboratuvarı

Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti Laboratuvarı

Amaç

Günümüzde, Nesnelerin İnterneti kavramı ile küçük ev aletlerinden akıllı şehirlere kadar birçok farklı ölçekte akıllı cihazlar birbiriyle iletişime geçip ve haberleşebilmektedir. Böylece farklı alanlarda büyük miktarlarda verilerin toplanabilmesi ile bu verilerin işlenmesi ve verilerden anlamlı bilgilerin elde edilmesi oldukça önemli hale gelmiştir. Büyük Veri ve IOT Laboratuvarı ile öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmek, araştırmacıların bu konudaki uygulama ve araştırmalarına olanak sağlamak ve bilimsel faaliyetlerin kalitesini artırmak amaçlanmıştır.

 

Kapsam/İçerik

Büyük veri ve IOT Laboratuvarı, ilgili eğitim öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmek ve çeşitli kullanım alanlarında araştırma yapmak ve proje geliştirmek için gerekli donanım ve yazılıma sahiptir.

Çalışma/Uygulama Alanları

Büyük veri ve IOT, perakende, sağlık, ulaşım, bankacılık, e-ticaret ve eğitim gibi farklı çalışma alanlarındaki ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla tahmin sistemleri, gerçek zamanlı sistemler, siber güvenlik, tasarım otomasyonu ve doğrulama, gömülü sistemler, paralel ve dağıtık sistemler, blokzincir, bulut hesaplama gibi uygulama alanlarına sahiptir.

 

Laboratuvar Malzemeleri
Adet
 Work Station – İş İstasyonu
15